Petra Kinclová
Český pracovní trh čeká zásadní legislativní posun. Návrh novely zákoníku práce, který do české legislativy transponuje evropskou směrnici o transparentnosti v odměňování, přináší nové povinnosti při náboru, nastavování systému odměňování i poskytování informací zaměstnancům.
Otázka „Kolik jste bral/a v minulé práci?" bude minulostí. Novela výslovně zakazuje zjišťování předchozí mzdy, platu ani jiných peněžitých plnění uchazeče. Naopak – zaměstnavatel bude muset uchazeči ještě před zahájením jednání o smlouvě sdělit minimální nabízenou odměnu. Tato povinnost platí pro všechny zaměstnavatele bez ohledu na velikost.
Každý zaměstnanec bude mít právo písemně požádat o informaci, kolik vydělává a jaká je průměrná odměna v jeho skupině prací v členění podle pohlaví. Firma musí odpovědět do dvou měsíců a případně doplnit nepřesné nebo neúplné údaje. O tomto právu musí zaměstnavatel pravidelně informovat všechny zaměstnance. U malých týmů, kde by odpověď mohla prozradit konkrétní plat kolegy, se informace poskytuje veřejnému ochránci práv.
Každý zaměstnavatel, bez ohledu na velikost, bude povinen vytvořit objektivní a nediskriminační systém odměňování formou vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy. Systém musí zahrnovat způsob odměňování, jeho formu a složky a také rozdělení prací do skupin podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Pokud zaměstnavatel poskytuje i jiná peněžitá plnění nebo plnění peněžité hodnoty, musí i pro ně vytvořit systém s objektivními a nediskriminačními kritérii.
Zatímco zaměstnavatelé s méně než 100 zaměstnanci nebudou mít povinnost vypracovávat zprávy o rozdílech v odměňování (mohou však o vypracování dobrovolně požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí), pro větší zaměstnavatele přicházejí zásadní nové povinnosti. Od roku 2028 budou zaměstnavatelé se 150 a více zaměstnanci podléhat povinné zprávě o rozdílech v odměňování, kterou na základě údajů z jednotného měsíčního hlášení vypracuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro zaměstnavatele s 150–249 zaměstnanci se zpráva vypracovává jednou za 3 roky, pro zaměstnavatele s 250 a více zaměstnanci každoročně. Od roku 2031 se dolní hranice sníží na 100 zaměstnanců.
Zaměstnavatelé v těchto kategoriích budou navíc povinni sami vypracovat zprávu o rozdílech v odměňování ve skupinách prací, doručit ji ministerstvu do 30. dubna příslušného roku a zveřejnit ji způsobem dostupným všem zaměstnancům a poskytnout ji odborové organizaci a radě zaměstnanců.
Pokud zpráva odhalí neodůvodněný rozdíl v odměňování mezi muži a ženami alespoň 5 % v jakékoli skupině prací a zaměstnavatel tento rozdíl neodůvodní objektivními kritérii ani ho nenapraví do 6 měsíců od zveřejnění, vzniká povinnost provést posouzení odměňování. Posouzení musí mít písemnou formu a obsahovat analýzu podílu mužů a žen, informace o průměrné výši odměn, identifikaci příčin rozdílů a nápravná opatření s lhůtami. Posouzení musí být projednáno s odborovou organizací a radou zaměstnanců a následně zveřejněno.
Novela posiluje pozici zaměstnanců v soudních sporech. Pokud zaměstnavatel nesplní některou z nových povinností, důkazní břemeno se v případě žaloby na diskriminaci v odměňování přesouvá na něj – bude muset sám prokázat, že nediskriminoval.
Pokuty nejsou zanedbatelné: až 1 000 000 Kč za chybějící systém odměňování, porušení rovného zacházení, nesplnění povinností kolem posouzení odměňování, ale také za porušení zákazu dotazování se uchazečů na předchozí odměňování. Za nedodržení informačních povinností nebo nezveřejnění zprávy hrozí až 400 000 Kč, za neinformování uchazeče o minimální mzdě až 200 000 Kč.
Novela by měla nabýt účinnosti od 1. ledna 2027. Většina změn nabude účinnosti 1. ledna 2028, některé povinnosti pak od 1. ledna 2031.
Hledáte experta, který Vám pomůže; chcete poptat naše služby; nebo se zkrátka na něco zeptat? Dejte nám o sobě vědět a my se Vám co nejdříve ozveme zpátky.