Od roku 2013 je manažérom v Centre zdieľaných služieb PwC. Vedie tímy, ktoré poskytujú primárne služby nefinančného charakteru. Baví ho hľadať spôsoby ako robiť veci lepšie a efektívnejšie.
Zoznámte sa: Pavol Pravňanský
Ahoj, Pali, prosím, skús sa nám trošku predstaviť – čo o tebe možno nevieme?
Som človek, ktorý má rád vo veciach poriadok, a to nielen v pracovných úlohách a domácnosti, ale aj doslova 'na zemi', takže sa niekedy s vysávačom pri dvoch deťoch a dvoch mačkách nezastavím :) Milujem prírodu a hory. Keď je čas a príležitosť, tak si vždy rád doprajem kvalitnú turistiku - som veľkým fanúšikom horských hrebeňoviek a takisto vytrvalostných diaľkových pochodov (kto pozná 'Trnavskú stovku', tak vie o čom hovorím). Veľkú časť svojho života som prežil ako aktívny folklorista, čomu vďačím aj za nesmierne množstvo zážitkov, precestovaných krajín, ale predovšetkým priateľstvám na celý život. Veľmi rád cestujem, spoznávam nové krajiny, kultúry a lokálnu kuchyňu, takže pri hotelovom bazéne by ste ma len zriedka zastihli. Mojou srdcovkou je Ázia a príprava pokrmov (najmä sushi) z tohto kúta sveta.
Ako si sa dostal k tejto práci? A čo si chcel robiť predtým?
Pôvodne som chcel byť archeológom :) Osud ma však zavial od nálezísk historických pokladov úplne iným smerom, až som zakotvil pred počítačom v kancelárii.
Si manažérom na nefinančnom oddelení Centra zdieľaných služieb - ako vysvetľuješ kamarátom na pive, čomu sa venuješ?
Poskytujeme rôznorodé klientske služby v rámci nášho regiónu, ktoré majú uľahčiť život a prácu ďalším kolegom a spoločne sa podieľať na budovaní hodnôt a vzájomného prospechu. Napriek tomu, že naše SSC vzniklo ako súčasť finančnej sféry, tak moje súčasné tímy poskytujú služby primárne nefinančného charakteru v zmysle podpory a kvality dát, transakcií a risk manažmentu.
Čo ťa na tejto práci najviac baví?
Rozmanitosť úloh, sloboda v rozhodovaní a riadení, práca s ľuďmi a práca na projektoch. Je to asi z každého rožku trošku, ale to robí pravdepodobne moju prácu zaujímavou a rôznorodou.
Stretol som sa s vyjadrením, že SSC je taká 'továreň', čo však považujem za veľmi krátkozraké. Človek keď prejaví vôľu a snahu, tak si dokáže vypracovať rôznorodé možnosti realizácie a nájde si zmysel pre svoj osobnostný rast. Mojou úlohou je zabezpečiť spokojnosť a rovnováhu hneď v troch smeroch - klientov, kolegov a podriadených, a v neposlednom rade, svoju vlastnú.
Čo robíš preto, aby si sa v práci nenudil? Čo ťa udržalo v PwC 8 rokov?
Niekedy si pripadám ako taký robotický vysávač - ked narazím na prekážku, tak sa ju pokúsim preliezť, ale keď to nejde, zmením smer a skúsim to inou cestou :) Na mojom oddelení som si prešiel množstvom úloh a funkcií, snažím sa neustále hľadať možnosti ako robiť veci inak a lepšie, vymýšľam si projekty, ktoré s odstupom času buď sám zmetiem zo stola, prerobím, alebo rozvíjam. Keďže poskytujeme sluzby pre kolegov z rôznych oblastí firmy, tak pri nich sa človek takisto nikdy nenudí :)
O poradenských spoločnostiach sa hovorí, že je to často práca na úkor súkromia. Ako dokážeš skĺbiť pracovný život s rodinou?
S týmto som nikdy nemal problém - hoci často popracujem resp. premýšľam nad úlohami aj cez víkendy a počas dovolenky, tak vždy som sa považoval za aktívneho vyznávača 'work & life balance'. Súčasná situácia nás prinútila prehodnotiť svoje fungovanie, tak v rámci domácnosti ako aj práce z domu, takže veľa sa toho zmenilo. Ale myslím si, že stále dokážem dostatok času venovať svojej rodine.
Čo ti pomáha fungovať na 100 % a byť stále efektívny? Máš nejaké obľúbené aktivity? #bewellworkwell
Kedykoľvek sa dá, tak idem vyvenčiť deti niekam do lesa v okoli bydliska, na chatu do hôr, alebo len tak sa prevetrať na bicykli. Kým sa chodilo pravidelne do práce, tak som chodil vačšinu roka na bicykli a to mi teraz nesmierne chyba.
A čo teraz počas práce z domu – zmenilo sa niečo či, naopak, kladieš ešte väčší dôraz na niektoré aktivity?
Práve naopak, mám pocit, že mnohé obmedzenia ma trochu uzemnili, predsa len som bol zvyknutý chodiť hrávať pravidelne futbal do telocvične, chodiť na bicykli do práce, atd. Snažím sa v tom však vidieť aj pozitíva, táto situácia prinútila mnohých ľudí prehodnotiť, alebo sa aspoň zamyslieť nad fungovaním v rámci komunity a rodiny. Tým, že pracujem na 99 % z domu, som prakticky v neustálom kontakte s rodinou, čo mi dáva ohromnú príležitosť pracovať na vzťahoch a sebe samom.
Ako si užívaš voľno cez týždeň a, naopak, cez víkend?
Voľno ako pojem som akosi prestal vnímať, pretože keď nepracujem, tak som s deťmi, alebo pomáham doma upratovať neporiadok. Takže v súčasnosti väčšinou voľno pocitujem až keď nastane doma v noci ticho, neporiadok sa ako tak uprace a ja si o 22.00 konečne sadnem na gauč, aby ma behom 5 sekúnd vyplo :)
Pri akej hudbe relaxuješ?
Milujem rockovú hudbu, ale pri práci najčastejšie počúvam filmovú hudobnú tvorbu a rôzne soundtracky. S deťmi radi počúvame audiorozprávky a úplne najradšej pôvodné slovenské nahrávky, takže neraz sa pristihnem ako si spievam o Martinkovi Klingáčovi.
| Kardio alebo silový tréning? | Kardio |
| Kniha alebo film? | Film |
| Stretnutie s kamarátmi alebo film v TV? | Kamaráti |
| More alebo hory? | Hory |
| Šalát alebo burger? | Burger |
| Zima alebo leto? | Leto |
| Home office alebo „office“? | Office |
| Schody alebo výťah? | Schody |
| Čaj alebo káva? | Káva |
| Slané alebo sladké? | Slané |
Obľúbená postava z knihy/filmu/rozprávky? Prečo?
Dory z Hľadá sa Nemo. Pre mňa neskutočne pozitívne nabitá a energická postavička s radosťou zo zivota.
Akú superschopnosť by si chcel mať?
Teleportácie - síce nesmierne rád cestujem, ale keď sa už vraciam domov, tak neskutočne trpím kým docestujem.
Ak by si mal odporučiť jednu knihu, ktorá ti zmenila pohľad – ktorá by to bola?
Šlabikár.
Najlepšia rada, akú si kedy dostal?
Buď súčasťou riešenia problému, v opačnom prípade si súčasťou problému.
Veľa mladých dnes túži po úspešnej kariére – čo by si im odporučil?
Snívať, ale byť realista. Nemyslieť len na seba a pozerať sa na situáciu aj očami toho druhého.