Basel II - nye regler for risikostyring og kapitalforhold

For den finansielle sektor vil Basel II-regelsættet være en af de lovgivningsmæssige ændringer, som vil have størst indvirkning i løbet af det næste årti. Samtidig vil det udgøre den væsentligste drivkraft i den videre forbedring af finansieringsinstitutters risikostyringsteknikker.

Hvad indebærer Basel II?
Basel II-regelsættet, som gælder for alle kreditinstitutter, medfører vidtgående ændringer i kravene til risikostyring, herunder opgørelse af solvensbehovet. Implementeringen af reglerne vil udgøre en væsentlig udfordring for ethvert finansieringsinstitut. PricewaterhouseCoopers har udviklet en grundlæggende plan, som kan følges ved implementeringen af regelsættet.

PricewaterhouseCoopers tilbyder erfaringsbaseret assistance i Basel II-implementering. Vi har assisteret adskillige kreditinstitutter med gennemførelsen af Basel II-projekter. I Danmark har vi ydet bistand til hovedparten af de institutter, der har søgt Finanstilsynet om at anvende reglerne fra 2007. Derudover har vi - og vil fremover - gennemføre Basel II-undervisning for bl.a. bestyrelse, direktion, kreditmedarbejdere, projektmedarbejdere og intern revision.

Vi har udviklet en række effektive projektværktøjer til at understøtte implmenteringsprocessen. Fælles for værktøjerne er, at de kan hjælpe dig som kunde med at prioritere mellem en række forretningsmæssige kriterier og simulere relaterede omkostninger.

Som de væsentligste bør fremhæves:
• Basel II-diagnosticeringsværktøjet, som sætter fokus på trinnene ”undersøgelse af virkningerne” og ”valg af strategi”.
• Basel II-kapitalomkostningssimulatoren, et værktøj, som hurtigt kan bidrage i beslutningsprocessen vedrørende metodevalg indenfor kreditrisiko.

Hvad kan du forvente med PwC som rådgiver?
PricewaterhouseCoopers råder over adskillige eksperter, som har hjulpet både internationale og lokale pengeinstitutter - både store og små - fra den indledende fase og frem til udformningen af ansøgningen til de lokale tilsynsmyndigheder. Vi har således betydelig lokal og international erfaring med alle aspekter af design, udvikling og implementeringen og kender faldgruberne.

Vi hjælper p.t. en række kunder med projektstyring, design af løsninger (f.eks. kreditmodeller eller komplette økonomiske kapitalmodeller), udvikling af disse modeller og ikke mindst den vigtige implementering. Yderligere sætter vi fokus på, at medarbejderne motiveres til at anvende de nye metoder og modeller og dermed høste de forventede fordele.


Kontakt
Henrik Axelsen
Tlf: 39 45 99 80
Frank Lyhne Hansen
Tlf: 3945 9961

© 2006-2008 PricewaterhouseCoopers. All rights reserved. PricewaterhouseCoopers refers to the network of member firms of PricewaterhouseCoopers International Limited, each of which is a separate and independent legal entity.
Accessibility information Skip navigation Countries online