Få en række værktøjer til at modellere it-omkostningerne, så de kan gøre mere gennemsigtige. Kontakt PwC Academy i dag.
Målet med kursus om Omkostnings- og finansiel styring af it-området er at give den it-ansvarlige en række værktøjer til at modellere it-omkostningerne, så omkostningerne kan gøres mere gennemsigtige for forretningen. Der arbejdes bl.a. med Activity Based Costing (ABC). Efterfølgende diskuteres forskellige metoder for, hvordan omkostningerne kan belastes forretningen, alt efter om der ønskes egentlig fakturering eller blot en bevidsthedsforøgelse blandt brugerne af it-afdelingens services.
Ud over den omkostningsfokuserede vinkel gennemgås også, hvordan man løbende kan monitorere omkostningerne, således at der opnås en aktiv styring af disse.
Indhold på kursus om Omkostnings- og finansiel styring af it-området
Kurset er bygget op omkring en række cases og øvelser, som illustrerer de forskellige modellers muligheder, således at deltageren selv bliver i stand til at anvende disse.
Kurset indeholder blandt andet:
- Modellering af it-omkostninger
- Omkostningsmetodikker
- Activity Based Costing
- Return on Investment-beregninger
- Optimering af it-investeringer
- Mulige viderefaktureringsmetoder.
Forudsætninger
Der kræves kendskab til det engelske sprog, da kurset dele af kurset foregår på englesk. Derudover forudsættes en generel forståelse for it-omkostningers natur, som vil være grundlaget for kurset.
Varighed: 2 dage
Pris: 11.990 kr. ekskl. moms
Tilmelding til kursus om Omkostnings- og finansiel styring af it-området d. 11.-12. maj 2009
Download kursusfolder om Omkostnings- og finansiel styring af it-området

Se oversigt over samtlige kurser fra PwC Academy
Yderligere information
e-mail: academy@pwc.dk
tlf.: 3945 3535