Inzake uw zaken - juni 2008
Fiscaal nieuws
Eenvoudiger schenk- en erfbelasting
Staatssecretaris De Jager van Financiën maakt haast met zijn plan om de belasting over schenkingen en erfenissen te vereenvoudigen. In de huidige successiewet zijn er nog zeven verschillende belastingschijven voor vier groepen van erfgenamen, dus 28 tarieven in totaal. Maar als de nieuwe schenk- en erfbelasting in 2010 van kracht wordt, moet dat zijn teruggebracht naar twee groepen met elk twee schijven. Een dergelijke vereenvoudiging zou misbruik vrijwel uitsluiten, en de heffing zelf aanzienlijk versimpelen. Uitgangspunt bij de hele operatie is dat de fiscale positie van de langstlevende partner en van de kinderen niet verslechtert, en dat ook de overige verkrijgers minder zwaar worden aangeslagen.
Uit wat De Jager tot dusver heeft losgelaten, kan worden opgemaakt dat het hoogste tarief voor de groep van partners en kinderen wordt teruggebracht naar 20% (was 27%), en dat het maximumtarief voor de zogeheten tweedelijnserfgenamen maximaal 50% (was 68%) gaat bedragen. De bestaande drempels worden verhoogd en omgevormd tot belastingvrije voeten.
Maatregelen tegen btw-fraude
Nu de schattingen over de economische schade door btw-fraudes zijn opgelopen tot 100 miljard per jaar, is de Europese Commissie vastbesloten om hier iets tegen te doen. Van de belastingdiensten van de lidstaten wordt geëist dat ze de onderlinge uitwisseling van btw-gegevens aanzienlijk gaan versnellen. Duurt het nu nog vaak drie tot zes maanden voordat alle informatie over grensoverschrijdende transacties bij alle instanties bekend is, vanaf 2010 moet die periode zijn teruggebracht tot hooguit twee maanden. Fraudeurs profiteren juist van de informatieachterstand bij de diensten.
Maar ook voor bedrijven worden de regels voor de btw-aangifte aangescherpt. Van internationale transacties boven 200.000 euro moet straks maandelijks aangifte worden gedaan van de verschuldigde btw. Dat bedrag is overigens een politiek compromis, nadat brancheorganisaties van kleinere en middelgrote Europese bedrijven met succes hadden betoogd dat het aanvankelijke voorstel (maandelijkse aangifte van alle transacties boven 50.000 euro) voor te veel administratieve rompslomp zou zorgen.
Zoeken in publicaties