Asset management er en finansiell tjeneste som først om fremst består i rådgivning rundt og forvaltning av kundens midler. De to vanligste formene for kapitalforvaltning er aktiv forvaltning og fondsforvaltning. Andre former er private equity/venture (som kan være både aktiv og i fond) og private banking (som kan være aktiv forvaltning med plassering f.eks. i fond).
Dette gjøres som oftest ved at en kunde utplasserer sin kapital til en profesjonell aktør som antas å kunne skaffe en bedre avkastning enn det kunden kunne klart selv. Det viktige fordelene for kunden er at man selv kan bestemme risikoen for tap av midlene og at forvalteren besitter god kompetanse i de markedene det opereres i.
Markedet for asset management i Norge i dag er preget av de store finansaktørenes (DnB NOR, SpareBank 1 Gruppen, Nordea, Storebrand) og kraftige nettverk. Disse aktørene har allerede opprettet gode kanaler og relasjoner med tanke på kundenes økonomi og nyter godt av dette gjennom innsalg i allerede eksisterende kundenettverk.
Myndigheten, herunder Kredittilsynet setter strenge krav til tilbydere av de ulike produktene som regnes som asset management og hver enkelt aktør er avhengig av konsesjon for å drive forvaltningsvirksomhet.
1. Aktiv forvaltning
Aktiv forvaltning gjøres ved at det inngås individuelt tilpassede avtaler mellom forvalter og kunden. Dette kan enten gjøres som diskresjonære eller ikke-diskresjonære avtaler. En diskresjonær avtale vil si at forvalteren har myndighet til å treffe egne plasserings-beslutninger for å oppnå avtalens intensjon, mens forvalter ved en ikke-diskresjonær avtale strengt må følge for eksempel en referanseindeks eller lignende.
2. Fondsforvaltning
Fondsforvaltning er i stor grad organisert ved at egne juridiske forvaltningsselskaper mottar tegnings-, forvaltnings- og innløsningshonorar fra de enkelte fondene og utfører forvaltningen av disse. Et fondsforvaltningsselskap kan gjerne ha ansvaret for 30-40 fond med ulikt markedsfokus, ulik risikoprofil og ulike provisjonshonorar.
I den siste tiden etter at Kredittilsynet har åpnet opp for utkontraktering av forvaltningen har vi sett at de juridiske forvaltningsselskapene i de store finanskonsernene utkontrakterer forvaltningen av fondene til de respektive kapitalforvaltningsavdelingene. Slik oppnår man stordriftsfordeler og får mer kompetanse samlet.