Trouble in paradise

Nederland moet wat dóen om Pension Valley te blijven

Nederland heeft een geweldig pensioenstelsel. We hebben een spaarpot met 900 miljard euro voor pensioenen en onze pensioenbeleggingen bedragen 132 procent van het nationale inkomen. Qua pensioenbeleggingen staan we wereldwijd op de tweede plaats.

Maar Nederland dreigt de boot als aantrekkelijk pensioenland te missen als het gaat om internationale pensioenfondsen. We zijn namelijk wettelijk nog helemaal niet toegerust op de concurrentie in Europa voor pan-Europese pensioenfondsen die in 2005 door een Europese richtlijn is mogelijk gemaakt. Het gevolg? We verliezen de concurrentieslag van landen als Luxemburg, Ierland en België. Die hebben inmiddels namelijk aantrekkelijke pensioenvehikels opgericht waarmee ze de internationale pensioenmarkt op zijn gegaan.

In eigen land komen daarnaast de kleinere pensioenfondsen onder druk omdat ze niet meer kunnen voldoen aan de steeds strenger wordende eisen op het gebied van solvabiliteit, vermogensbeheer, governance en administratie.

Er moet dus snel iets gebeuren om van Nederland op deze terreinen een aantrekkelijk pensioenland te laten zijn. Want pensioenen zijn onze kracht. Op dit gebied kan Nederland excelleren en zich internationaal onderscheiden.

De oplossing: API’s

Het kabinet heeft na een advies van de professoren Boor en Drijber globale voorstellen ontwikkeld voor een Algemene Pensioeninstelling, oftewel een API. Volgens de adviseurs een ‘no-brainer’. Een API maakt het namelijk mogelijk om in alle EU-landen te werken, terwijl er toch rekening wordt gehouden met de verschillen in Europese fiscale en sociale zekerheidsstelsels. Dat kan doordat een API haar organisatie in compartimenten kan verdelen, waardoor de administratie van de deelnemers uit de verschillende landen gescheiden blijft. De ingelegde premies worden echter gebundeld, zodat er gezamenlijk belegd kan worden. Op deze manier kan bijvoorbeeld een Amerikaanse multinational die in verschillende Europese landen is gevestigd zijn internationale pensioenregelingen bundelen en onderbrengen in Nederland.

Een API maakt het ook makkelijker voor kleine en middelgrote pensioenfondsen om nauw samen te werken of te fuseren. Dit is een goede oplossing als zij vaststellen dat ze individueel te klein zijn om voldoende professioneel en efficiënt te zijn. Met een API kunnen ze de krachten bundelen, terwijl ze hun eigenheid behouden. Wat als de API er niet komt?

De Nederlandse regering vindt API’s ook een goed idee en werkt aan wetsvoorstellen, maar dit duurt erg lang en er zit nog weinig schot in de zaak. Het wetgevingsproces is gefaseerd en op dit moment ligt er alleen een voorstel voor een Premie PensioenInstelling (PPI). Een PPI mag volgens het voorstel uitsluitend beleggingen beheren voor rekening en risico van de deelnemer. Dat is te beperkt om alle kansen te pakken en bedreigingen te weerstaan. Dat is een gemiste kans voor de Nederlandse Pension Valley; we positioneren ons hiermee minder als aantrekkelijk vestigingsland.


Contactinformatie
Wim Koeleman
Tel: +31 (0)20 568 53 36
Pierre Akkermans
Tel: +31 (0)20 568 69 91

© 2008 PricewaterhouseCoopers. All rights reserved. PricewaterhouseCoopers refers to the network of member firms of PricewaterhouseCoopers International Limited, each of which is a separate and independent legal entity.
Accessibility information Skip navigation Countries online